Humenné aj Topoľčany si po minulej sezóne môžu napraviť renomé. Uvidíme sedem duelov?

Azda najvyrovnanejšou štvrťfinálovou dvojicou by mohlo byť Humenné s Topoľčanmi. Tieto tímy ukončili základnú časť ako tabuľkoví susedia a séria medzi nimi môže fanúšikom ponúknuť zaujímavé hokejové divadlo. Veľmi podobné tímové štatistiky u oboch mužstiev naznačujú, že ich súboj by mohol byť veľmi vyrovnaný a rozhodnúť môžu maličkosti. 

V minulej sezóne oba celky skončili práve pred bránami semifinále, keď vypadli za nelichotivého stavu 0:4 na zápasy. Topoľčany vtedy nepustila ďalej Dubnica, Humenné zas narazilo na Martin. V blížiacich sa vyraďovacích bojoch si tak obaja súperi môžu napraviť reputáciu spred roka a postúpiť do ďalšieho kola play-off.

Základná časť

Humenné

Zemplínčania vstúpili do aktuálneho ročníka vo výbornej forme a z prvých deviatich duelov vyhrali osem. Zdolala ich jedine Skalica. Humenné však v nasledujúcich piatich stretnutiach štyrikrát zaváhalo a k výkonom, aké predvádzalo v úvode sezóny, sa už nedokázalo vrátiť. Dvojice či trojice víťazstiev v rade zakaždým vystriedali prehry, kvôli čomu „levi“ stratili spojenie s najlepšou dvojicou ligy. Pred posledným mesiacom začalo byť čoraz pravdepodobnejšie, že sa tím od Laborca stretne vo štvrťfinálovej sérii s Topoľčanmi a začal sa tak súboj na diaľku o lepšie postavenie v tabuľke. Zemplínčania nakoniec zabrali v pravý čas a z ôsmich zápasov vo februári prehrali iba dva, pričom poraziť sa im podarilo vo vzájomnom súboji aj Topoľčany. Vďaka skvelému záveru základnej časti si tak napokon uchmatli štvrté miesto a s ním aj výhodu začínať sériu v domácom prostredí.

Svoj pohľad na skončenú základnú časť nám poskytol aj kapitán Humenného Michal Pichnarčík: „S umiestnením po základnej časti sme spokojní, lebo počas nej sme nemali vždy najlepšie výsledky. Ku koncu sme ale spravili dobré výsledky, čo nás zachránilo v prvej štvorke. Z tohto pohľadu je pre nás umiestnenie dobré a máme výhodu začiatku série doma. Myslím si, že vedenie klubu ani liga nečakali, že sa dostaneme tak vysoko,“ spokojne a zároveň skromne hodnotil tridsaťjedenročný obranca.

Topoľčany

Zverencov trénera Hurtaja na samom začiatku sezóny zasiahol výskyt koronavírusu v šatni, kvôli ktorému museli úvodné dva zápasy vynechať. Zdalo sa však, že vynútená pauza im vôbec nepadla zle, pretože do ligy následne naskočili šiestimi víťazstvami v rade a ich skvelý rozlet zastavilo až v siedmom dueli práve Humenné. Prvá prehra „žochárov“ zlomila a z ďalších desiatich stretnutí vyhrali len tri. V polovici novembra sa Topoľčany znovu zobudili a pripísali si výbornú osemzápasovú šnúru bez jedinej porážky. Skvelú formu ale opäť nedokázali udržať a výsledky prestali byť konzistentné. Od desiateho decembra po záver sezóny si „žochári“ pripísali na účet rovnaký počet výhier aj prehier, čo nestačilo na štvrtú priečku tabuľky.

„Základná časť bola špecifická kvôli covidovej prestávke, čakaniu na zápasy, trénovaniu. Mohli sme získať viac bodov a určité zápasy, ktoré sme mali zvládnuť, sme nezvládli. Ale vo všeobecnosti v nás pretrváva spokojnosť. Samozrejme, nikdy nemôžete byť na sto percent spokojní, ale podľa mňa piate miesto odráža realitu,“ priznal topoľčiansky kapitán Miloš Bystričan.

Štatistické porovnanie

Humenné   Ukazovateľ Topoľčany
138 Strelené góly 140
103 Inkasované góly 110
1472 Strely na bránu 1521
9,38 % Úspešnosť streľby 9,20 %
676 Trestné minúty 738
16,75 % Využitie presiloviek 23,33 %
86,22 % Úspešnosť v oslabeniach 83,25 %
92,25 % Úspešnosť zásahov 93,25 %

 

Vzájomné zápasy

Vo vzájomných stretnutiach mali navrch hráči Humenného, keď zo štyroch razov vyhrali nad Topoľčanmi trikrát. Najprv Zemplínčania zvíťazili vonku 8:1, no následne doma prehrali 1:2 a „žochári“ si pripísali jedinú výhru. Humenné si potom víťazstvo na topoľčianskom ľade zopakovalo pri výsledku 5:3 a v poslednom vzájomnom dueli súpera premohlo v pomere 9:4.

Súhrn:  Na zápasy je to v tejto sezóne 3:1 pre Humenné, pri celkovom skóre 21:10.

Posily pred play-off

Humenné sa v novom roku rozhodlo posilniť hráčske rady. V polovici januára do tímu prišiel skúsený útočník Lukáš Hvila, ktorý predtým hral vo Francúzsku za Briancon. Vedenie klubu sa okrem ofenzívy rozhodlo vystužiť aj zadné rady a na konci januára z českej druhej najvyššej ligy prišiel na východné Slovensko obranca ruského pôvodu Rodion Porošin. Krátko pred koncom prestupového obdobia ešte prebehla výmena štyroch hráčov. Z extraligového Prešova prišiel na Zemplín skúsený obranca Ján Ťavoda a opačným smerom putoval Damián Novický. Zadákov Humenné vymenilo aj s Breznom, keď do tímu prišiel Patrik Španko a na Horehronie smeroval Eduard Kaščák.

Topoľčany do svojho tímu v polovici januára priviedli ruského útočníka Yegora Kurbatova, ktorý predtým hral za extraligové Nové Zámky. Na začiatku februára došlo k zmene na brankárskom poste. Osemnásťročný Matej Marinov odišiel do amerického klubu Fargo Force a medzi „žochárov“ sa zaradil staronový člen Juraj Halo. Poslednou akvizíciou na konci prestupového obdobia bol obranca Eduard Kaščák, ktorý tak napokon neskončil v Brezne, ale v Topoľčanoch.

Hlasy kapitánov

Michal Pichnarčík, kapitán HC 19 Humenné: „Ja osobne do každého play-off vstupujem s tým, že chcem ísť čo najďalej. Hokej sa nehrá celý rok a tých šesť až sedem mesiacov sezóny si treba stále chcieť predĺžiť. Navyše nikdy neviete, čo sa podarí. Stačí, keď sa mužstvo len trochu zomkne a lepšie pripraví a dá sa prejsť ďaleko. Každý tím je zdolateľný, pôjdeme od zápasu k zápasu a chceme prejsť každé kolo. S Topoľčanmi sme v základnej časti vedeli hrať, ale teraz sa na to nedá prihliadať, pretože play-off je úplne iná súťaž. Určite vyhrá ten, kto bude lepšie pripravený. Myslím si, že fyzicky na tom budeme asi rovnako, takže rozhodovať môže to, kto sa viac zomkne a bude mentálne silnejší. Topoľčany majú každý post vyrovnaný a treba si dávať pozor. Ale my vieme, kde sú naše sily a tam sa snažíme udrieť, čo nám zatiaľ vychádzalo.“

Miloš Bystričan, kapitán HC Topoľčany: „Play-off je úplne iná súťaž, v ktorej záleží na každom detaile a už sa nepozerá späť na základnú časť. Od prvého zápasu ideme získať víťazstvo a veríme, že celú sériu uhráme v náš prospech. Budeme sa snažiť o to, aby sme to doma zvládli a nemuseli ísť do Humenného na siedmy zápas. Do všetkých duelov pôjdeme naplno, každý je dôležitý, aj prvý. Všetci chceme prejsť prvým kolom a potom si už súpera nenavyberáme. Momentálne má prvá šestka aj prvá osmička veľké kvality a náročné je hrať s akýmkoľvek súperom. Hlavne je však potrebné pozerať sa od začiatku, ísť pomaly od zápasu k zápasu a prehupnúť sa prvým kolom. Potom uvidíme, čo ďalej. Súper doplnil mužstvo, majú aj skúsených zahraničných hráčov. Teším sa, že už budú môcť konečne prísť diváci, či to bude v Humennom alebo na našom štadióne. Verím, že prídu v hojnom počte. Rozhodovať budú detaily, špeciálne formácie, presilovky, oslabovky, aktuálna forma... Každý sa tešíme a pripravujeme na play-off, tak už nech to vypukne.“

Zaujímavosti série

Okrem súboja dvoch vyrovnaných tímov, ktoré obsadili štvrté a piate miesto po základnej časti, sa môžu fanúšikovia tešiť aj na mikrosúboj gólmanov. Brankárskou jednotkou Humenného je Eugen Rabčan, v Topoľčanoch zase Erik Kompas. Obaja maskovaní muži podávajú celú sezónu výborné výkony a svoje tímy neraz podržali. V tabuľke podľa percentuálnej úspešnosti zásahov patrí Kompasovi druhá a Rabčanovi tretia priečka v celej lige po tom, čo zlikvidovali 94,24 %, resp. 92,70 % striel.

Dôležitosť mať oporu v bránkovisku si uvedomujú obaja kapitáni tímov. „Brankár je väčšinou stavebným pilierom každého úspechu, či v play-off, alebo v celej sezóne. Séria bude aj o nich. Verím Eugenovi (Rabčanovi, pozn. red.), je mentálne aj fyzicky v top forme a určite nám pomôže. Nemôžeme však zabúdať na to, že dobré výsledky robí aj vďaka našej hre, a ak my pomôžeme jemu, tak on pomôže nám,“ vyjadril podporu svojmu brankárovi humenský kapitán Pichnarčík. Pridal sa k nemu aj jeho náprotivok z Topoľčian. „Obidvaja sú kvalitní brankári, sú na špici ligových štatistík a možno aj ich aktuálna forma rozhodne o tejto sérii,“ zamyslel sa Bystričan.

Zaujímavosťou je, že zo všetkých štvrťfinálových dvojíc to budú mať práve Humenné a Topoľčany k sebe najďalej. Dlhá cesta by mohla hrať v sérii pomerne významnú rolu, no kapitáni oboch družstiev na to majú iné názory. „Sme profesionáli, už sme každý niečo precestovali autobusom a vieme sa pripraviť a nastaviť na zápas. Do Humenného pôjdeme deň vopred a prespíme tam,“ poodhalil topoľčianske plány tridsaťjedenročný obranca Bystričan. Podobný názor na vec mal aj prešovský rodák a dnes kapitán „levov“ Pichnarčík. „V play-off podľa mňa vzdialenosti nehrajú veľkú rolu. Do Topoľčian pôjdeme deň vopred, budeme pripravení a vyspatí a nebudeme po ceste. Myslím si, že Topoľčany k tomu tiež pristúpia takto a tým pádom bude séria len o tom, čo sa ukáže na ľade.“

Prognóza Tipos SHL

Favorit sa v tejto dvojici hľadá ťažko. Základná časť vyšla obom mužstvám podobne, avšak vzájomné zápasy viac sedeli Humennému. V play-off zrejme nemôžeme očakávať gólové hody ako v základnej časti a v tak vyrovnanej dvojici môžu byť kľúčové presilové hry. Svoje tiež môže zohrať výhoda začať sériu doma, ktorú má tím z východného Slovenska. Ak by sa Zemplínčanom podarilo vyhrať oba domáce zápasy, tak by to mohli mať Topoľčany na svojom štadióne náročné. Navyše po základnej časti by nebolo veľkým prekvapením, ak by sa „levom“ podarilo uchmatnúť minimálne jeden vonkajší zápas pre seba.

 


Najbližšie zápasy

No scheduled matches

Súvisiace články